مجله شفا

تقویت روحیه با مصرف پروبیوتیک ها

تقویت روحیه با مصرف پروبیوتیک ها
دانشمندان به نتایجی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها نقش زیادی در کاهش علائم اضطراب و افسردگی و تقویت روحیه در افراد دارد.

مطالعات اخیر حاکی از آن است که پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها نقش زیادی در کاهش علائم اضطراب و افسردگی دارند، که ممکن است به علت سلامتی بهتر روده ها باشد. شاید این مطلب برایتان عجیب باشد که سلامتی روده ها در کاهش اضطراب و افسردگی چه تاثیری دارد. اما باید گفت مقدار قابل توجهی از سروتونین بدن در دستگاه گوارش تولید می شود.

غذاهای حاوی باکتری های مفید مانند پروبیوتیک ها ممکن است بیشتر از سلامتی برای روده کاربرد داشته باشند و ممکن است بتوانند در کاهش علائم اضطراب و افسردگی نقش زیادی داشته باشند.

محققات هفت مطالعه انجام داده اند که شامل پروبیوتیک درمانی در بیماران مبتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی بود.آنها پیشرفت های چشمگیری در هر یک از افراد تحت درمان مشاهده کردند.

اهمیت روده در عملکرد عاطفی و شناختی به قدری زیاد است که غالبا مغز دوم نامیده می شود. محور روه و مغز را به عنوان یک بزرگراه دو طرفه در نظر بگیرید که نشان دهنده سیگنال های شیمیایی ارسال شده بین مغز و سیستم گوارش است.این سیگنال ها برای سیستم عصبی خودمختار، سیستم های غدد درونریز و سیستم ایمنی بدن فوق العاده مهم هستند.

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که دارای طیف وسیعی از عملکردها در بدن است و با روحیه و سلامتی به حدی در ارتباط است که به آن ماده شیمیایی شادی در مغز گویند.

افزایش غذاهایی که برای روده مفید هستند به رژیم غذایی، می تواند مزیت های سلامتی زیادی مانند تنظیم قند خون، کاهش التهاب داشته باشند. برخی از این غذا ها شامل ماست، کفیر، کیمچی، کلم ترش، ترشی تخمیر شده می باشد.

افرادی که تمایل دارند تنوع باکتری های روده را افزایش دهند می توانند غذاهای پری بیوتیک مصرف کنند که شامل غذاهای غنی از فیبر غذایی مانند پیاز ها، سیر، غلات کامل، موز و لوبیا می باشند.

برای افزایش سطح سروتونین در بدن استفاده از غذاهای غنی از فولات بیشتر توصیه می شود که می تواند باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز شود. مواد غذایی حاوی فولات شامل سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، سبزجیات، مارچوبه، کلم بروکلی و عدس است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.