مجله شفا

ثبت جرایم کرونا بر اساس کد ملی افراد

ثبت جرایم کرونا بر اساس کد ملی افراد
به گفته معاون وزیر بهداشت افرادی که ماسک نمی زنند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند قطعا جریمه می شوند و مبالغ جریمه به حسابت وزارت بهداشت واریز می شود.

به گزارش مجله شفا به نقل از ایرنا: علیرضا رئیسی روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: شک نکنید افرادی که ماسک نمی زنند حتما جریمه می شود، به خاطر اینکه اگر جریمه نباشد، عده ای رعایت نمی کنند، پلیس و ناظران بهداشتی برای اعمال قانون برای افراد متخلف اقدام می کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: بیش از ۵۰ درصد مردم از اواخر اسفند همیشه پروتکل ها را رعایت کرده و ماسک زده اند ولی نیمی از مردم رعایت نکرده اند، اکنون رعایت این پروتکل ها مطالبه مردم است و می گویند چرا باید از افرادی که رعایت نمی کنند، بیماری بگیریم. باید این افراد جریمه شوند چون بقیه را به خطر می اندازند.

رئیسی افزود: همان طور که کمربند بستن الزامی است و اگر پلیس ببیند جریمه می کند، مورد ماسک هم اول ارائه دهندگان خدمت مثل کارکنان حمل و نقل عمومی جریمه می شوند. مثلا اگر در تاکسی کسی ماسک نزند، اگر پلیس ببیند می تواند خودرو را متوقف کند. راننده خودش ۱۰۰ هزار تومان و به ازای هر مسافر ۲۰ هزار تومان جریمه می شود. مسافر هم ۵۰ هزار تومان جریمه می شود.

وی گفت: در اتوبوس هم اگر افرادی رعایت نکنند. خود راننده، مسافران و شرکت آن اتوبوس از یک میلیون تا مبالغ بیشتر جریمه می شوند. در تهران چون سیستم حمل و نقل عمومی ضعیف است نمی توانیم اتوبوس را متوقف کنیم اما جریمه ها اعمال می شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: در مورد اصناف اگر فردی که در یک صنف ارائه خدمت می دهد اگر خودش ماسک نزند یا مشتریانی را بپذیرد که ماسک نزدید اول اخطار می گیرد، در مرحله بعد ۳۰۰ هزار تومان و در مرحله بعد یک هفته پلمپ می شود.

رئیسی گفت: در مورد افرادی است که در خیابان تردد می کنند، چند مکانیزم وجود دارد پلیس و بازرسان قطعا افراد را جریمه می کنند، دوربین های راهنمایی و انندگی با چهره نگاری و کدملی از همان سیستم که برای حجاب استفاده می شود برای ماسک هم استفاده می کنند. کد ملی همه افراد را دارند و می دانند کجا زندگی می کنید. برای افراد پیام می آید و جرایم به حساب وزارت بهداشت واریز می شود و برای مدیریت کرونا نیز از این استفاده می شود.

وی افزود: خودروهای شخصی جریمه نمی شوند اما اگر فرد از خودرو پیاده شد و ماسک نداشت. جریمه می شود. شماره حساب وزارت بهداشت به دولت اعلام شده، چند راه برای اخذ جریمه پیش بینی شده افرادی که جریمه می شوند به دولت بدهکار می شوند و از طرق مختلف می توانند پرداخت کنند ممکن است روی قبوض بیاید.

معاون وزیر بهداشت گفت: بیماری های تنفسی مثل آنفلوانزا یا هر بیماری تنفسی دیگر سه راه مقابله دارند، اول داروی موثر، دوم واکسن موثر و سوم رعایت بهداشت فردی وعمومی است، آنفلوانزا هم دارو و هم واکسن دارد و رعایت نکات بهداشتی بسیار بر روی آن موثر است، امسال در نیمکره جنوبی کمترین میزان آنفلوانزا را دشته اند حدود یک دهم سالهای قبل بوده است. رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از آنفلوانزا بسیار موثر بوده است.

وی گفت: اما کرونا نه داروی موثر و نه واکسن دارد فقط رعایت بهداشت فردی و عمومی موثر است. به همین علت نقش رسانه ها در آگاهی رسانی به مردم در کنترل این بیماری بسیار مهم است چون هیچ راهی جز افزایش آگاهی مردم نداریم. دنیا به این نتجه رسیده که محدودیت های شدید خیلی موثر نیست.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.