شفا مگ

شیاف بیزاکودیل برای یبوست

شیاف بیزاکودیل برای درمان و رفع یبوست تجویز می شود که عملکرد آن باعث تحریک ماهیچه های روده کوچک و بزرگ و همچنین افزایش آب و الکترولید در روده می شود.شیاف بیزاکودیل معمولا 10 تا 60 دقیقه طول می کشد تا اثر کند، بنابراین ترجیحا صبح استفاده شود. معمولا این دارو حدود 30 دقیقه تاثیر خود را خواهد گذاشت. این دارو علاوه بر درمان یبوست برای مواردی همچون اقدامات پزشکی مانند اشعه ایکس، کولونوسکوپی و جراحی نیز استفاده می شود. در ادامه با موارد مصرف، عوارض، مدت زمان اثر و تداخل دارویی آشنا شوید.

شیاف بیزاکودیل برای یبوست

شیاف بیزاکودکیل برای رفع یبوست

شیاف بیزاکودیل یک ملین تحریک کننده است که برای درمان و رفع یبوست استفاده می شود. این دارو با تحریک مخاط روده بزرگ و کوچک باعث اجابت مزاج و نرم شدن مدفوع می شود. بیزاکودیل میزان آب و الکترولید را در روده تغییر می دهد و این باعث افزایش مایعات در روده می شود و اثر ملینی ایجاد می کند. این دارو برای افراد بالای 18 سال تجویز می شود، همچنین نیمه عمر شیاف بیزاکودیل حدود 16 ساعت می باشد، پس هرگز بیش از 1 دوز در روز مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد.

زمان اثر شیاف بیزاکودیل برای رفع یبوست: پس از استفاده از شیاف بیزاکودیل ده تا چهل و پنج دقیقه طول می کشد تا اثر کند و اجابت مزاج صورت گیرد. در زمان استفاده از این دارو سعی کنید مایعات زیاد مصرف کنید و همچنین در رژیم غذایی خود مواد غذایی پر فیبر قرار دهید.

شیاف بیزاکودیل در اشکال شیاف بیزاکودیل 5 و شیاف بیزاکودیل 10 در داروخانه ها در دسترس می باشد که با توجه به شدت یبوست شما پزشک نوع آن را مشخص می کند. این دارو به طور معمول برای 5 روز تجویز می شود. استفاده طولانی مدت از این شیاف باعث عادت روده به ملین ها می شود.اگر برای مدت طولانی از شیاف بیزاکودیل استفاده کرده اید و نمی توانید بدون استفاده از بیزاکودیل اجابت مزاج داشته باشید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با توجه به مدت زمان استفاده شما تجویزی را انجام می دهد تا بتوانید به آرامی مصرف آن را متوقف کنید.زمانی که به آرامی مصرف ملین ها را متوقف کنید با گذشت زمان روده بزرگ شما عادت کرده و به طور معمول شروع به حرکت مدفوع می کند.

نحوه مصرف شیاف بیزاکودیل برای یبوست

شیاف بیزاکودیل برای درمان یبوست شما توسط پزشک تجویز شده است، پس با توجه به تجویز پزشک آن را استفاده کنید، این دارو را بیش از یک بار در روز یا بیش از یک هفته از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد.

برای استفاده از شیاف بیزاکودیل ابتدا شیاف را از بسته خارج کرده و روی نوک آن کمی روان کننده بمالید یا آن را کمی در آب فرو ببرید.این کار باعث می شود شیاف به راحتی فرو برود.

دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید و در موقعیت راحت قرار بگیرید.برای وارد کردن شیاف بهتر است در موقعیتی راحت قرار بگیرید. به پهلو دراز بکشید و یک پا را صاف کره و پای دیگر به سمت معده خم کنید. سپس باسن خود را به آرامی باز کنید و شیاف را به ارامی وارد کنید.پس از وارد کردن شیاف پاهای خود را ببندید و حدود 10 دقیقه بنشینید یا دراز بکشید تا شیاف به کلی جذب شود.
سپس دست خود را دوباره با آب گرم و صابون بشویید. همچنین اگر احساس کردید شیاف بیرون می آید به اندازه کافی بالا قرار داده نشده است.

چه کسانی نباید شیاف بیزاکودیل استفاده کنند

شیاف بیزاکودیل ممکن است برای برخی افراد منع مصرف داشته باشد و نباید استفاده کنند. برخی از شرایط خاصی بیماری که نباید بیزاکودیل استفاده کنند شامل موارد زیر می باشد.

 • انسداد روده
 • شرایط حاد شکمی
 • آپاندیسیت
 • بیماری التهابی حاد روده
 • درد شدید شکمی
 • ایلئوس
 • شکاف مقعدی
 • تهوع و استفراغ

افرادی که به بیزاکودیل حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند و حتما قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.همچنین افرادی که دچار کم آبی شدید هستند این دارو برای آنها منع مصرف دارد.

نکات برجسته و مهم استفاده از شیاف بیزاکودیل

قبل از استفاده از شیاف بیزاکودیل بهتر است برخی از موارد را رعایت کنید تا دچار مشکلات و عوارض جانبی نشوید. یکی از مواردی که حتما باید رعایت کنید مقدار استفاده از شیاف بیزاکودیل است که نباید بیش از مقدار مجاز باشد.

شیاف بیزاکودیل برای افرادی با بیماری خاص مانند آپاندیسیت، یبوست مداوم، درد یا انسداد روده، کولید اولسراتیو منع مصرف دارد و حتما باید با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از افراد برای لاغری از شیاف بیزاکودیل استفاده می کنند، این کاملا اشتباه است و می تواند عوارض جانبی شدیدی به همراه داشته باشد. شیاف بیزاکودیل باعث لاغری نمی شود. این دارو کالری و مواد مغذی را کاهش نمی دهند، فقط باعث اسهال و کمبود آب بدن می شود و کمبود آب باعث کاهش وزن ظاهری می شود.

عوارض استفاده طولانی مدت شیاف بیزاکودیل
استفاده بیش از حد و طلانی مدت از شیاف بیزاکودیل باعث شروع بیماری کولون آتونیک و غیر فعال می شود. همچنین استفاده بیش از حد ان باعث عدم تعادل مایعات و الکترولیت در بدن می شود. پس از این دارو بیش از پنج روز استفاده نکنید.

شیاف بیزاکودیل چه عوارض جانبی دارد

شیاف بیزاکودیل ممکن است عوارض شایعی مانند نفخ شکم، تغییر رنگ ادرار، سوزش مقعدی ، گرفتگی و ناراحتی شکم در برخی افراد ایجاد شود که بیشتر این علائم پس از چند ساعت از بین می رود. اما اگر عوارض جانبی شدید بود و از بین نرفت حتما با پزشک تماس بگیرید.

شیاف بیزاکودیل ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی جدی ایجاد کند که البته این عوارض ها نادر هستند، اما در صورت مشاهده سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • اسهال خونی
 • ضعف عضلانی
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش غیر معمول وزن
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.