شفا مگ

دندان درآوردن نوزاد در ۴ ماهگی

ممکن است نوزاد دلبند شما در 3 تا 4 ماهگی کمی بیقراری و دائما گریه کند، مدام دست خود را در دهان فرو کند و هیچ میلی به غذا از خود نشان دهد. دستپاچه نشوید زیرا کودک شما در حال در آوردن دندان خود است.اگر نمیدانید چطور درد نوزاد خود را کم کنید می توانید اطلاعات خود را بالا ببرید تا در چنین مواردی دستپاچه نشوید. با ما همراه باشید.

علائم دندان در آوردن نوزاد

زمان رویش دندان نوزاد

دندان درآوردن نوزادان معمولا در سنین ۶تا ۲۴ماهگی اتفاق می افتد. اما ممکن است در اوایل ۳ماهگی یا حتی اواخر ۱۲ماهگی نیز رخ دهد. دندان های تحتانی جلو اول از همه درمی آیند، بعد نوبت به دندان های فوقانی جلو می رسد. تصور کنید نوزاد چه دردی می کشد وقتی یک دندان تیز و برجسته در لثه های ملتهب و دردناکش رشد می کند. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که وضع اسفبار، درد و ناراحتی آنها را تصور کنید.

حتی با اینکه دندان درآوردن دردناک است، خیلی از نوزادان گریه نمی کنند. درواقع، آنها نمی توانند درد و ناراحتی محسوس در اطراف لثه خود را درک کنند، بنابراین گاهی به شکل دیگری با آن برخورد می کنند که در هر یک از نوزادان علائم مختلفی دارد. باید به عنوان مادر بتوانید زمان دندان درآوردن فرزندتان را از روی علائم آن متوجه شوید و زودتر برای رفع درد و ناراحتی اقدام کنید.

علائم نشان دهنده رویش دندان

نوزاد تحریک پذیر شده و بیداد می کند. ناراحت نباشید، لثه های او را بررسی کنید. خواهید دید که نوزاد دارد دندان در می آورد.اگر نوزادتان از خوردن و نوشیدن سر باز می زند، هرگز به زور به نوزاد غذا ندهید. درد ناشی از دندان درآوردن اشتهای او را کور می کند و این یک موضوع طبیعی است. می توانید برای اینکه او ضعیف نشود از غذاهای آبکی مثل سوپ و... استفاده کنید.

اگر نوزاد از دهانش حباب خارج می کند، این مهم ترین نشانه ای است که هنگام دندان درآوردن نوزاد مشاهده می شود. آب دهان نوزاد به این خاطر سرازیر نمی شود که جلوی او دسر، شکلات یا آبنبات می خورید؛ او دارد دندان در می آورد!

ممکن است انگشتان دست شما یا هر چیزی که نزدیکش باشد را گاز بگیرد. جویدن یا گاز زدن هر چیزی کمک می کند که لثه نوزاد تا مدتی تسکین پیدا کند.نوزاد داد می زند و بی دلیل صداهای بلندی از خود در می آورد. این مسئله جای نگرانی ندارد. این تنها راهی است که می تواند دردش را به شما نشان دهد.

علائم دندان در آوردن به طور کلی شامل:

 • لثه آنها در جایی که دندان در حال بیرون آمدن است زخم و قرمز است
 • آنها دمای ملایم 38 درجه سانتیگراد دارند
 • آنها 1 گونه برافروخته دارند
 • دائما گوششان را می مالند
 • بیش از حد معمول تکان می خورند
 • چیزها را زیاد می جوند
 • بیشتر از حد معمول ناراحت هستند
 • خیلی خوب نمی خوابند

تسکین درد دندان نوزاد

وقتی مطمئن شدید که نوزاد دارد دندان درمی آورد، سعی کنید از اقدامات زیر برای تسکین لثه دردناک نوزادتان استفاده کنید:

ماساژ لثه

اگر می توانید لبه های برجسته دندان نوزاد را ببینید، سعی کنید موقع گریه و شیون با یک انگشت یا پارچه تمیز لثه او را ماساژ دهید. از استعمال هر نوع ژل بی حس کننده برای تسکین درد نوزاد اکیدا خودداری کنید.

یک پستانک بخرید

یک پستانک ژله ای، آبی یا پلاستیکی برای نوزادتان بخرید. می توانید پستانک را در یخچال بگذارید تا سرد شود، اما از منجمد کردن آن خودداری کنید، چون به لثه نوزاد آسیب می رساند. می توانید از پستانک برای نوزاد استفاده کنید تا با جویدن آن کمی از دردش کاسته شود.

از مواد طبیعی استفاده کنید

می توانید یک تکه سبزی سرد مانند هویج به نوزادتان بدهید تا به آن گاز بزند. اما مراقب باشید! اگر نوزاد یک تکه کوچک از هویج را گاز بزند و بخواهد قورت دهد، این احتمال وجود دارد که دچار خفگی شود. معمولا قدرت نوزاد به کندن هویج نمی رسد اما درباره میوه های دیگر که نرم تر هستند و امکان کنده شدن آنها وجود دارد بیشتر حواس تان را جمع کنید.

سر و صورت نوزاد را تمیز نگه دارید

یک پارچه نرم و تمیز بردارید و بزاق دهان نوزاد را از روی دهان و گردن پاک کنید تا نوزاد دچار بثورات پوستی روی صورت و گردن نشود. زمانی که فرزندتان در حال دندان درآوردن است آب دهان او بیشتر از قبل پوست او را اذیت می کند. هر کاری می توانید انجام دهید تا نوزاد از درد و ناراحتی رهایی پیدا کند. راه های زیادی برای اطمینان از بهداشت دهان و دندان نوزادان وجود دارد.

بهداشت دهان و دندان نوزاد

وقتی اولین سری از دندان های نوزاد درآمدند، یادتان باشد که با یک مسواک نرم دندان های او را دو بار در روز تمیز کنید.شیردهی شبانه (چه شیر مادر و چه شیر خشک) را متوقف کنید تا از پوسیدگی دندان نوزاد جلوگیری شود.

حلقه های پلاستیکی سرد

حلقه هاي پلاستيكی كه برای دندان درآوردن كودكان است را نيز در يخچال قرار دهيد تا سرد شود. سپس به كودك بدهيد تا بجود.

دارو آخرین گزینه انتخاب باشد

سعی کنید از تمام راه های ممکن برای تسکین درد و ناراحتی نوزاد استفاده کنید؛ چون هیچ راه دیگری برای برطرف کردن درد ناشی از دندان در آوردن وجود ندارد. اگر نوزاد درد شدیدی را تحمل می کند، می توانید در این رابطه به پزشک مراجعه کرده و حتما قبل از استفاده از هر نوع دارویی برای فرزندان از پزشک کمک بگیرید.  

 تب در هنگام دندان در آوردن  نوزاد

زمان دندان در آوردن معمولا سطوح ايمني كه از مادر به شيرخوار رسيده، كاهش مي يابد و كودك كم كم خودش بايد عناصر ايمني را بسازد، بنابراين كاهش عناصر ايمني منتقل شده از مادر به كودك مي تواند دليلي براي تب يا بروز عفونت باشد كه اين فقط يك همراهي با دندان درآوردن است و رويش دندان به تنهايي باعث چنين اتفاقي نمي شود.

کدام دندانگیر بهتر است؟

زمانی که فرزندتان هنوز دندان در نیاورده و فقط علائم آن را نشان می دهد، بهترین زمان برای استفاده از دندانگیر است، اما هنگام استفاده از آن مراقب باشید و به جای انواع ژله ای یا پلاستیکی، بهتر است نوع طبیعی آن را تهیه کنید. پیشنهاد ما، استفاده از دندانگیرهای چوبی است که سفت بوده و مواد شیمیایی ندارند.

دندانگیرهای پلاستیکی هم در بازار موجود است که از پلاستیک هایی با درجه کیفی پایین درست شده اند و زمانی که نوزاد شروع می کند به دندان درآوردن قابل استفاده خواهد بود. در این مورد، مواد شیمیایی موجود در آن می تواند به عفونت و اسهال او بینجامد. دلایل زیر نشان می دهد چرا استفاده از دندانگیر چوبی بهتر از پلاستیکی است:

 • برخلاف دندانگیر پلاستیکی، دندانگیرهای چوبی طبیعی بوده و هیچ نوع ماده رنگی شیمیایی ندارند.
 • سفتی آن تا حدی است که کودک می تواند به راحتی آن را گاز بگیرد و به کمک آن لثه خود را بمالد.
 • احتمال شکسته شدن بخشی از دندانگیرهای چوبی برحسب اتفاق نسبت به نوع پلاستیکی آن خیلی کمتر است.
 • اگر می توانید لبه های برجسته دندان نوزاد را ببینید، سعی کنید موقع گریه و شیون با یک انگشت یا پارچه تمیز لثه او را ماساژ دهید.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.