شفا مگ

چگونه ترس کودک از دکتر را برطرف کنیم

کودکان زیادی هستند که زمانی نام دکتر را می شنوند ترس تمام وجودشان را می گیرد و علاقه ای به دکتر رفتن ندارند، اما چگونه ترس کودک از دکتر را برطرف کنیم.

چگونه ترس کودک از دکتر را برطرف کنیم

بدون شك هیچ كودكی با علاقه پا در اتاق معاینه پزشك نمی گذارد اما برخی كودكان وقتی صحبت از رفتن نزد پزشك به میان می آید از ترس قالب تهی می كنند. البته این زیاد هم تعجب آور نیست با توجه به اینكه بیشتر بچه ها تا 2 سالگی بیش از 20 تزریق انجام می دهند، این حالت طبیعی است.

از سوی دیگر بچه ها دوست ندارند توسط كسی جز افراد خانواده و كسانی كه آنها را می شناسند مورد تماس فیزیكی قرار بگیرند، چه برسد به اینكه قرار باشد پزشك به آنها آمپول تزریق كند. ترس كودكان چه به دلیل جدایی از والدین باشد، چه درد و چه رفتار پزشك، باید پدر و مادر به رفع دلیل ترس بپردازند. حتما راهی برای راضی كردن بچه ها وجود دارد، بد نیست راه های پیشنهادی ما را امتحان كنید. بدون شك یكی از آنها در مورد فرزند شما كارساز خواهد بود.

فرزندتان همراه شوید

این روزها كه پدر و مادرها مدام درگیر كار هستند، وظیفه نگهداری از بچه ها اگر به عهده مهدكودك ها نباشد، دست كم پدربزرگ ها و مادربزرگ ها باید این مسئولیت بزرگ را برعهده داشته باشند. بنابراین وقتی هم كه بیمار می شوند، آنها هستند كه بچه ها را نزد پزشك می برند. توصیه روانشناسان این است كه برای بردن كودك نزد پزشك والدین خودشان وقت بگذارند. اگر كودك مشاهده كند كه پدر و مادر در یك مكان جدید با آنها هستند و راحت برخورد می كنند و به پزشك اعتماد دارند، كودك هم احساس امنیت بیشتری پیدا می كند.

به ترسش اعتنا كنید

از جمله هایی مانند اینكه «نترس»، «واكسن كه ترس نداره»، «گریه نكن» هرگز استفاده نكنید، زیرا انجام این كار تنها اعتبار شما را نزد كودكتان كم می كند. روانشناسان می گویند به جای این جمله ها به او بگویید كه می دانید این تجربه ناخوشایند است اما این كار خیلی زود تمام خواهد شد و شما با هم از پس آن برمی آیید. او را مطمئن كنید در تمام مدت كنار او خواهید ماند.

درباره پزشك و محل كارش با فرزندتان صحبت كنید. درباره اینكه آنها چه كتاب ها و اسباب بازی های جدیدی ممكن است داشته باشند، با كودك حرف بزنید. یك نصیحت كوچولو: بسیاری از كودكان از پزشك به دلیل تزریق آمپول می ترسند. هیچ وقت به كودك خود قول ندهید كه پزشك برای او آمپول تجویز نخواهد كرد. به جای آن توضیح دهید كه در هر بار معاینه لازم نیست نگران تزریق آمپول باشد.


بیشتر بخوانید: چگونه ترس آمپول را در کودکان از بین ببریم؟


برایش كتاب بخوانید و نقش بازی كنید

به كودكتان كمك كنید بداند وقتی نزد متخصص اطفال می رود چه انتظاری باید داشته باشد. خرید یك اسباب بازی حاوی لوازم پزشكی و یك روپوش سفید برای معاینه به او آمادگی لازم برای مواجهه با این وضعیت را می دهد. به او نشان دهید پزشك چگونه ممكن است دهان او را معاینه كند، ضربان قلبش را بشنود یا فشار خونش را بگیرد.

می توانید از ترازوی خانه برای وزن كردن او استفاده كنید تا متوجه شود پزشك ممكن است این كار را هم انجام دهد. شما می توانید كتاب های كودكی را كه در آنها نشان می دهد، چطور بچه ها نزد پزشك می روند برای كودكان بخوانید. حتی می توانید با سی دی ها و دی وی دی هایی آمادگی لازم را برای ملاقات با پزشك ایجاد كنید.

راحتی لازم را برای او فراهم كنید

نشستن روی یك صندلی بزرگ و دور از والدین بودن، كودك را مضطرب می كند. در نظر بگیرید او روی پای شما نشسته است. در این حالت بدون شك او احساس امنیت بیشتری می كند. به این ترتیب او به این باور می رسد وقتی در آغوش شماست، شما در حال مراقبت از او هستید و اتفاق بدی برایش نمی افتد. در این حالت كودك احساس نمی كند كسی كه او را معاینه می كنند در حال كنترل اوست.

به كودك خود كمك كنید قدرت انتخاب داشته باشد. مانند اینكه دوست دارد اول كدام گوشش معاینه شود. در چه حالتی ترجیح می دهد پزشك قفسه سینه، چشم ها و شكم او را معاینه كند یا اگر دوست دارد می تواند هنگام معاینه دست شما را بگیرد. بچه ها احساسات و علائم شما را می فهمند و با آن احساس راحتی بیشتری می كنند. اگر شما احساس راحتی كنید، كودك شما نیز این احساس را تجربه خواهد كرد.

اسباب بازی محبوبش را با او همراه كنید

پستانك یا پتو می تواند كودك را آرام كند اما یك حیوان اسباب بازی یا عروسك مورد علاقه می تواند زمان بیشتری را برای معاینه پزشك فراهم كند. فرزند شما خواهد دید كه هیچ چیز بدی اتفاق نمی افتد و همین باعث می شود حالش خوب شود. اگر فرزندتان خواهر یا برادر بزرگ تری دارد كه از پزشك نمی ترسد از فرزندتان بخواهید هر چیز مبهمی كه در ذهنش درباره معاینه اول پزشك دارد از خواهر و برادرش بپرسد. دیدن برادر و خواهری كه پیش از آنها به پزشك رفته و مشكلی نداشته اند از ترس آنها كاسته و شجاعت بیشتری به آنها می دهد.

چیزی را كه دوست دارد بعد از دكتر برایش تهیه كنید

هرطوری بعد از ملاقات با دكتر با او رفتار كنید، می تواند تجربه ای لذت بخش برای او در آینده ایجاد كند. وقتی كه مطب پزشك را ترك می كنید با در آغوش گرفتن و بوسیدن كودك خود و با بیان این جمله كه « كارت عالی بود، نمی تونم صبر كنم تا به مامان بزرگ و بابا بگم كه چقدر شجاع بودی » او را ستایش كنید. حتی می توانید بعد از ملاقات با پزشك او را به دیدن یك فیلم ببرید یا اگر حالش بود با هم به پارك بروید. فقط حواستان باشد، برای داشتن رفتار خوب برایش شرط نگذارید چون اگر او نتواند ترس و اضطرابش را كنترل كند، بعدا احساس بدی پیدا خواهد كرد. همچنین به هر چیز خوشایندی كه در طول معاینه دكتر اتفاق می افتد، اشاره كنید و تكرار كنید كه چقدر از كاری كه در اتاق معاینه پزشك انجام داده به او افتخار می كنید.

به غرایز خود اعتماد كنید

هنگام انتخاب متخصص اطفال، شخصیت همان قدر مهم است كه دانش و تخصص. بعضی از بچه ها با دیدن هر پزشكی دچار ترس می شوند. اگر كودك شما بدون آنكه تجربه ای در مورد معاینه پزشك داشته باشد از دكتر رفتن می ترسد، از او علت را جویا شوید و از والدینی كه مشكل مشابه دارند، سؤال كنید. اگر ترس كودك از یك پزشك خاص است، بهتر است پزشك فرزندتان را عوض كنید و از توصیه های قابل اعتماد والدین دیگر استفاده كنید.

با وقت قبلی نزد پزشك بروید

نشستن طولانی مدت در اتاق انتظار و شنیدن گریه بچه های دیگر ممكن است، ترس كودك شما را تشدید كند. قبل از رفتن به مطب مطمئن شوید وقت ملاقات تنظیم شده و مجبور نیستید مدت زیادی منتظر بمانید. نكته دیگر اینكه هیچ وقت و در هیچ شرایطی از نام پزشك به عنوان تنبیه و برای ترساندن كودكان استفاده نكنید.

آنچه از پزشك كودك باید بخواهید

یكی از عوامل ترس كودك، شیوه رفتار و روش برقراری ارتباط پزشك با كودك است. معمولا پزشكان عادت دارند، طبق روال همیشگی خود، كودك را سریع و تند معاینه كنند در حالی كه پزشكان لایق و كاردان، با صبر و حوصله خود و دادن شیرینی یا برچسب عروسكی به كودكان و حتی صحبت و گفت وگویی ساده و محبت آمیز درباره مسائل مورد علاقه كودك، درصدد كسب اعتماد او برمی آیند.
كارهایی كه پزشك می تواند انجام دهد، عبارتند از:

  • هدف از معاینه را برای كودك توضیح دهد.
  • طوری درباره كودك و نوع بیماری اش صحبت كند كه او مشكل خود را ناشی از اشتباه و كوتاهی كه احتمالا انجام داده، نداند.
  • به كودك احترام بگذارد.
  • مشكلات كودك را به مرور و با حوصله حل كند.
  • برای ایجاد صمیمت و راحتی، اجازه دهد با برخی از وسایل پزشكی كه خطرناك نیستند برای مدت كوتاهی بازی كند.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.