شفا مگ

علائم ترومبوز وریدی چیست

ترومبوز وریدی زمانی ایجاد شود، باعث انسداد جریان خون شده و عوارض جدی به همراه دارد، پس علائم ترومبوز وریدی را بدانید تا به موقع برای درمان اقدام کنید.وقتی لخته خون در عمق تشکیل می شود می تواند دردناک و بسیار خطرناک باشد. این نوع لخته خون، ترومبوز ورید عمقی نام دارد و مانند موانعی بر سر راه جریان خون است که موجب ترافیک و انسداد در جریان خون شده و جلوی آن را می گیرد. حالا اگر این لخته خون از جای خود حرکت کند و به سمت ریه ها برود، شرایط بسیار بدتر و خطرناک تر خواهد شد، چون موجب آمبولی ریه می شود.

علائم بیماری ترومبوز وریدی عمقی

لخته ی خونی که مانع می شود اندام های حیاتی بدن، اکسیژن و خون کافی دریافت کنند. این اتفاق به ریه ها و سایر ارگان ها لطمه می زند و حتی می تواند کُشنده باشد. بعضی از افراد بیشتر از بقیه در معرض ترومبوز ورید عمقی هستند، بنابراین مهم است که نسبت به ریسک فاکتورها هوشیار باشید.

همچنین باید علائم هشداردهنده را بشناسید تا بتوانید اقدام فوری انجام دهید. مثل بیشتر مواقع، درمان فوری، کلید موفقیت است.

1. تورم در دست ها یا پاها

پا یا دست ورم کرده یکی از شایع ترین علامت های ترومبوز ورید عمقی است. لخته خون می تواند جلوی جریان درست خون را مثلاً در پاها گرفته و پشت لخته، خون تجمع کند و در نتیجه آن قسمت متورم شود. پس اگر متوجه شدید دست یا پایتان ناگهان ورم کرده و با درد همراه است به پزشک مراجعه کنید.

2. دست درد یا پا درد

درد ناشی از ترومبوز ورید عمقی معمولاً با ترکیبی از سایر علائم مانند التهاب و قرمزی همراه است اما گاهی می تواند به تنهایی بروز کند.

متأسفانه درد ناشی از لخته خون ممکن است به سادگی با یک درد عضلانی، اسپاسم و یا کشیدگی اشتباه گرفته شود و به همین علت این مشکل تشخیص داده نشده باقی می ماند.

درد ناشی از ترومبوز ورید عمقی معمولاً وقتی که راه می روید یا پای خود را به بالا می کشید شدت می گیرد. اگر دچار درد عضلانی شدید که توان حرکت را از شما گرفت و مخصوصاً پوست نزدیک به قسمت مورد نظر، گرم و یا با تغییر رنگ همراه بود به پزشک مراجعه کنید.

3. قرمزی پوست

هر چند درست است که کبودی نوعی لخته خون است اما نوعی نیست که نگران کننده باشد. شما کبودی را می بینید اما ترومبوز ورید عمقی دیده نمی شود، ممکن است کمی کبودی و تغییر رنگ ببینید اما معمولاً به رنگ قرمز خواهد بود. ترومبوز ورید عمقی موجب قرمزی در قسمت مورد نظر شده و با لمس ناحیه ی قرمز رنگ، احساس گرما می کنید.

وقتی اکسیژن افت می کند قلب ضربانش را بالا می برد چون سعی دارد کمبود اکسیژنش را جبران کند. احساس لرزش و کوبش در قفسه سینه و تنگی نفس می تواند علامتی از آمبولی ریه مخفی شده در ریه ها باشد. فوراً خود را به پزشک برسانید

4. درد قفسه سینه

درد در قسمت قفسه سینه ممکن است باعث شود به یاد حمله قلبی بیفتید اما می تواند آمبولی ریه باشد. آمبولی ریه و حمله قلبی علائم مشابهی دارند. اما درد ناشی از آمبولی ریه عموماً تند و تیز است و تیر می کشد و وقتی نفس عمیق می کشید بدتر می شود. درد ناشی از حمله قلبی اغلب از قسمت بالای بدن مانند شانه ها، فک و یا گردن نشات می گیرد.

بهترین علامت در تنفس شماست: درد ناشی از آمبولی ریه با هر نفسی که می کشید بدتر و بدتر می شود. در هر دو حالت به اورژانس نیاز دارید.

5. تنگی نفس یا ضربان قلب تند

لخته خون در ریه ها، جریان اکسیژن را کُند می کند. وقتی اکسیژن افت می کند قلب ضربانش را بالا می برد چون سعی دارد کمبود اکسیژنش را جبران کند. احساس لرزش و کوبش در قفسه سینه و تنگی نفس می تواند علامتی از آمبولی ریه مخفی شده در ریه ها باشد. فوراً خود را به پزشک برسانید.

6. سرفه های بی دلیل

سرفه هایتان قطع نمی شوند و دلیلی برایشان پیدا نمی کنید؟ اگر این سرفه ها با تنگی نفس، ضربان تند قلب و یا درد در قفسه سینه همراه اند احتمالاً آمبولی ریه است. سرفه ها ممکن است خشک باشند اما گاهی افراد ممکن است ترشح یا خون بالا بیاورند. وقتی تردید دارید به پزشک مراجعه کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.