شفا مگ

میوه های قرمز منبع آنتی اکسیدان

میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ منبع آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی گیاهی هستند که برای پیشگیری از سرطان، بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید هستند.

میوه های قرمز منبع آنتی اکسیدان

رنگ میوه ها و سبزیجات در نوع مواد مغذی آنها تاثیر دارد و یکی از این رنگ ها قرمز تیره می باشد که میوه ها و سبزیجات قرمز تیره حاوی مقداری زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی گیاهی خوبی هستند.قرمزی میوه ها و سبزجات نشان دهنده وجود لیکوپن و آنتوسیانین در آنها می باشد.

لیکوپن یک آنتی اکسیدان است که برای درمان بیماری های قلبی و کاهش خطر ابتلا بسیار مفید است. لیکوپن برای محافظت از چشم ها، مبارزه با عفونت و آسیب های ناشی از دود تنباکو بسیار مفید است.آنتوسانین نیز منجر به محافظت از کبد، بهبود بینایی و کاهش فشار خون و التهاب خواهد شد. در ادامه با برخی از میوه ها و سبزیجات های قرمز رنگ و حاوی آنتی اکسیدان آشنا می شوید.

1- چغندر

چغندر یکی از سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان و منبع بزرگ پتاسیم، فیبر، فولات، ویتامین ث و نیترات ها است. مطالعات نشان داده سبزیجات با ریشه خاکی خاصیت کاهش فشار خون، بهبود جریان خون و افزایش استقامت ورزشی را دارند. نوشیدن آب چغندر میزان نیاز روزانه به ویتامین های ث، کا و آ را نیز تا حد زیادی تأمین می کند.

2-کلم قرمز

کلم قرمز حاوی آنتوسیانین است؛ آنتی اکسیدانی قوی که خطر ابتلا به اختلالات مغزی، سرطان، و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

مصرف روزانه یک فنجان کلم قرمز، ۸۵ درصد از میزان نیاز روزانه به ویتامین ث را تأمین می کند ضمن این که تأمین کننده ۴۲ درصد از میزان نیاز به ویتامین کا و ۲۰ درصد از میزان نیاز به ویتامین آ است.

کلم قرمز منبع بزرگ فیبر، ویتامین ب ۶، پتاسیم و منگنز نیز محسوب می شود. کلم قرمز حاوی گلوکوزینولات و سایر مواد مغذی برای افزایش باکتری های خوب روده است.


مطلب مرتبط: آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات


3- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع بزرگ لیکوپن، ویتامین ث و پتاسیم شناخته می شود. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت ایالات متحده، حدود ۸۵ درصد از لیکوپن موجود در رژیم غذایی از طریق گوجه فرنگی تازه و محصولات آن تأمین می شود.

4-فلفل قرمز دلمه ای

این سبزی شیرین دوز روزانه ویتامین آ را تأمین می کند ضمن این که سه برابر بیشتر از میوه های خانواده مرکبات حاوی ویتامین ث است. یک عدد فلفل قرمز تنها ۳۰ کالری دارد و مصرف آن، یک انتخاب عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درخشندگی پوست است.

غلظت بالای ویتامین ث موجود در این فلفل از بدن در برابر عفونت ها محافظت می کند. جویدن خام یا پخته فلفل قرمز تأمین کننده ویتامین ب ۶، ویتامین E و فولات است.

5-تربچه

تربچه منبع خوبی از ویتامین ث، فولات و پتاسیم است ضمن این که فیبر موجود در آن، برای مدت طولانی احساس سیری ایجاد می کند. مصرف تربچه منجر به افزایش باکتری های مفید روده برای سلامت دستگاه گوارش خواهد شد.

6-فلفل قرمز تند

فلفل قرمز تند حاوی کپسایسین برای کاهش درد است ضمن این که این نوع فلفل ترکیبات ضد سرطان نیز دارد. مصرف تنها یک اونس فلفل قرمز تند دو سوم میزان نیاز به ویتامین ث را تأمین می کند ضمن این که منبع خوبی از منیزیم، مس و ویتامین آ نیز هست.

7-زرشک

یک فنجان زرشک دو سوم میزان نیاز به ویتامین کا را در روز تأمین می کند. زرشک منبع فوق العاده فولات، مس، منگنز، و ویتامین های ث، ب ۶ و E نیز محسوب می شود.

8-پیاز قرمز

سبزی های خانواده پیاز همگی حاوی مواد شیمیایی گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول و حمایت از کبد هستند. سولفید آلیل موجود در پیاز قرمز منجر به مبارزه با سرطان و بیماری های قلبی می شود ضمن این که حمایت کننده باکتری های مفید روده است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.